چراغ بیداری

۱۳۸۷ آذر ۱۱, دوشنبه

دستگیری بهاییان در قائم شهر و ساری


در طول کمتر از یک هفته، ۳ نفر دیگر از اعضای جامعه بهایی بنام‌های مسعود عطائیان،سهیلا مطلبی و انور مسلمی درشهرهای قائم‌شهر و ساری دستگیر و روانه بازداشتگاه اداره اطلاعات شدند.
مسعود عطائیان، از اعضای جامعه بهایی قائمشهر روز در روز ۲۷ آبان ۸۷ دستگیر شد.
در روز ۲۷ آبان۸۷ ، شخصی بنام موحد، که سال‌هاست مباشر ایذاء و اذیت بهاییان در اداره اطلاعات ساری می‌باشد، به همراه ۴ تن دیگر، بدون حکم دادستانی، به منزل ایشان می‌روند. ضمن پاره کردن عکس‌های دینی تمام کتابهای مذهبی، نوشتجات، اوراق و دستگاه کامپیوتر را توقیف می‌کنند و مسعود عطائیان را هم با خود می‌برند. خانواده ایشان تا دو هفته موفق به کسب هیچ خبری از ایشان نبود.
از ابتدای سال جاری، که ۶ نفر از مسئولین جامعه بهایی بازداشت شدند، بهاییان مازندران هم تحت فشار روز افزون قرار گرفته‌اند و از قرائن چنین برمی‌آید که دولت ایران تعدی به حقوق بهاییان را در دو سطح ملی و محلی در دستور کار خود قرار داده است.
در سطح محلی، در مناطقی که تراکم جمعیت بهایی بیشتر است، مانند ساری، قائم‌شهر، شیراز و اصفهان، دستگیریهای گسترده‌ای انجام شد.
در قائم‌شهر سیمین گرجی بعد از گذراندن ۶ ماه بازداشت، اکنون منتظر رای دادگاه است.
علی احمدی اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت ۹ ماهه زندان قائم‌شهر است، تا بعدا ز آن به یکسال تبعید به شهر خلخال در استان اردبیل برود.
چنگیز درخشان از دیگر دستگیر شدگان بود که بعد از گذراندن ۶ ماه زندان اکنون آزاد شده است.
در شهر ساری نیز دستگیریها ادامه دارد. هنوز یک هفته از دستگیری مسعود عطائیان در قائم شهر نگذشته بود که سهیلا مطلبی و انور مسلمی در ساری دستگیر و روانه بازداشتگاه اطلاعات شدند. طرازالله الله‌وردی و سونیا تبیانیان که در اواخر آبان ماه ۸۷ بازداشت شده بودند به اداره اطلاعات ساری منتقل و در اختیار رئیس این اداره، موحد هستند. فواد نعیمی از سال قبل در حال گذراندن دوره محکومیت ۳۰ ماهه خود در زندان شهر ساری می‌باشد، تا بعد از آن به مدت دو سال به اقلید فارس به تبعید برود. سیامک ابراهیمی از شهر تنکابن بعد از بازجویی در اداره اطلاعات شهر ساری توسط موحد، هم‌اکنون در زندان شهر تنکابن مازندران در حال سپری کردن زندان ۶ ماهه خود می‌باشد، تا بعد از آن به شهر زابل به مدت ۲ سال تبعید شود. در شیراز هم ۵۴ نفر از جوانان بهایی را بخاطر شرکت در امورخیریه بازداشت کردند که سه نفر آنهاهمچنان در زندان به سر می‌برند. در کنار بازداشتها، از دیگر اقدامات محلی ویران ساختن گورستان بهاییان می‌باشد. در قائم‌شهر و اصفهان قبرها را با بلدوزر واژگون و صدها اصله درخت را قطع کردند. در بعضی شهرهای ایران منازل بهاییان را آتش زدند ، در اصفهان به دختران بهایی در خیابان حمله کردند و حتی در فرودین ماه امسال، عده‌ای که خود را سربازان امام زمان خواندند، در شیراز تلاش کردند تا یک بهایی را در خیابان با ریختن بنزین به رویش آتش بزنند.

در سطح ملی نقشه های مختلفی مانند دروغ پراکنی و تبلیغ گسترده بر علیه این اقلیت در روزنامه‌ها، استنکاف از صدور جواز کسب و تعطیل کردن مغازه‌های بهاییان و گسترش ایذاء و اذیت در مدارس ، طراحی و اجراء می‌‌گردد. تنها در دو ماه گذشته(از ابتدای اکتبر تا کنون) حدود۶۰ مقاله، داستان وخبر در ایرنا، کیهان، فارس نیوز، ایسنا، رجانیوز، اعتماد، تابناک، کارگزاران و...برعلیه اقلیت بهایی منتشر شد. امسال همچنین پروژه اخراج دانشجویان بهایی که بعد از قریب به ۳۰ سال محرومیت از تحصیلات دانشگاهی، با پیگیری‌های مستمر جامعه بین الملل، توانستند در سال ۸۴-۸۵ وارد دانشگاه شوند تکمیل شد. از دیگر دستاوردهای دولت آقای احمدی‌نژاد جمع آوری تومار‌ بر علیه بهاییان در نمازهای جمعه به منظور تحریک عوام برعلیه این اقلیت و همچنین تشکیل یک سازو کار منسجم اداری جدید بنام «کمیته اقلیتها»، برای کنترل و اعمال محدودیت های بیشتر، می باشد.
--------------------------
لینک‌ها:
۱)تخریب قبرستان بهاییان در قائم‌شهر:
http://hrairan.org/Archive_87/1140.html
۲)تخریب قبرستان بهاییان در اصفهان:
http://www.hrairan.com/Archive_87/1123.html
۳)آتش زدن منازل:
http://www.bahai.org/persian/persecution/newsreleases/28-07-08
۴)عدم صدور جهت کسب وکار:
http://www.hrairan.org/Archive_87/1233.html
http://www.iran-emrooz.net/index.php?/news1/16743
۵)اذیت و آزار کودکان بهایی در مدارس
http://www.noghtenazar2.info/content/view/360/9
۶)الیستی از اخبار منتشره درمورد دیانت بهایی در جراید کشور:
http://linkadeh.blogspot.com/search?updated-min=2008-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&updated-max=2009-01-01T00%3A00%3A00-08%3A00&max-results=10
۷) تشکیل کمیته اقلیت‌ها در حوزه علمیه قم
http://www.roozonline.com/archives/2008/10/post_9741.php
۸)جمع‌آوری تومار:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8706130281
http://asre-nou.net/php/view_print_version.php?objnr=624
۹)اخراج دانشجویان بهایی
http://zamaaneh.com/ardavan/2008/11/post_163.html
http://radiozamaaneh.com/news/2008/10/post_6570.html
۱۰)دستگیری ۵۴ تن از جوانان بهایی شیراز:
http://news.gooya.com/politics/archives/2008/10/078015.php
http://www.hrairan.com/Archive_87/1066.html
۱۱)تلاش برای آتش زدن یک بهایی در شیراز
http://www.roozonline.com/archives/2008/04/post_6762.php

0 نظر:

ارسال یک نظر

اشتراک در نظرات پیام [Atom]<< صفحهٔ اصلی